Xeon E5-2663 v3
Xeon E5-2663 v3 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-2663 v3
2011-3
•
Haswell-EP
•
08.09.2014
•
10 cores /
20 threads
•
2.80 GHz
•
105W
🏆 Top #1121
Performance
Synthetic Score
13,572
PassMark
21,671
Efficiency
129.26
Meet Xeon E5-2663 v3 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 22 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 10 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 20 data threads. In standard mode, the chip operates at 2.8 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.5 GHz. Thanks to 25 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 105 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 08.09.2014 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Haswell-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR1Y4 |
Architecture
| Socket | 2011-3 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.60 million |
| Die Size | 356.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 79 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 10 |
| Total Threads | 20 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3.1 GHz |
| Multiplier | 28.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 68.30 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 2.5 MB |
| L3 Cache | 25 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x40 |
| Interconnect Bus | 2x 9600 MT/s |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 105 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 21 671 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 958 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 129.26 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.