Xeon E5-2650L
Xeon E5-2650L — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-2650L
2011
•
Sandy Bridge-EP
•
06.03.2012
•
8 cores /
16 threads
•
1.80 GHz
•
70W
🏆 Top #1364
Performance
Synthetic Score
9,940
PassMark
11,364
Efficiency
142.00
Xeon E5-2650L is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The chip is manufactured using a 32 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 8 cores and 16 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 1.8 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 2.3 GHz when the system demands it. For fast data exchange, 20 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 70 W. While Xeon E5-2650L is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 06.03.2012 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Sandy Bridge-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR0H0 SR0KL |
Architecture
| Socket | 2011 |
| Microarchitecture | Sandy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.27 million |
| Die Size | 435.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.3 GHz |
| Multiplier | 18.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 70 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 11 364 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 050 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 142.00 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.