Xeon E5-2640
Xeon E5-2640 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-2640
2011
•
Sandy Bridge-EP
•
06.03.2012
•
6 cores /
12 threads
•
2.50 GHz
•
95W
🏆 Top #1247
Performance
Synthetic Score
11,742
PassMark
11,627
Efficiency
123.60
Meet Xeon E5-2640 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 32 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The computational arsenal of this model includes 6 cores, capable of executing 12 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 2.5 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 15 MB. Nominal power consumption (TDP) is 95 W, so adequate cooling should be considered. While Xeon E5-2640 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 06.03.2012 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Sandy Bridge-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR0H5 SR0KR |
Architecture
| Socket | 2011 |
| Microarchitecture | Sandy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.27 million |
| Die Size | 435.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3 GHz |
| Multiplier | 25.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 15 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 95 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 11 627 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 349 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 123.60 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.