Xeon E5-2637 v3
Xeon E5-2637 v3 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-2637 v3
2011-3
•
Haswell-EP
•
08.09.2014
•
4 cores /
8 threads
•
3.50 GHz
•
135W
🏆 Top #1760
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
5,811
PassMark
13,213
Efficiency
43.04
Intel released the Xeon E5-2637 v3 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The chip is manufactured using a 22 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 4 cores and 8 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 3.5 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3.7 GHz when the system demands it. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 15 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 135 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 08.09.2014 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Haswell-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR202 |
Architecture
| Socket | 2011-3 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.60 million |
| Die Size | 356.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 77 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 68.30 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 15 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x40 |
| Interconnect Bus | 2x 9600 MT/s |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 135 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 13 213 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 065 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 43.04 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.