Xeon E5-2630L v3
Xeon E5-2630L v3 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-2630L v3
2011-3
•
Haswell-EP
•
08.09.2014
•
8 cores /
16 threads
•
1.80 GHz
•
55W
🏆 Top #1536
Performance
Synthetic Score
7,514
PassMark
14,673
Efficiency
136.62
Xeon E5-2630L v3 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The die is produced using 22 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The computational arsenal of this model includes 8 cores, capable of executing 16 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 1.8 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 2.9 GHz. Thanks to 20 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The TDP level for this model is set within 55 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 08.09.2014 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Haswell-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR209 |
Architecture
| Socket | 2011-3 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.60 million |
| Die Size | 356.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 60 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.9 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.1 GHz |
| Multiplier | 18.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 59.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x40 |
| Interconnect Bus | 2x 8000 MT/s |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 55 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 14 673 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 627 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 136.62 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.