Xeon E5-2450
Xeon E5-2450 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-2450
1356
•
Sandy Bridge-EN
•
14.05.2012
•
8 cores /
16 threads
•
2.10 GHz
•
95W
🏆 Top #1071
Performance
Synthetic Score
14,559
PassMark
11,288
Efficiency
153.25
The Xeon E5-2450 processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. Thanks to the use of the 32 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 8 computing cores with support for 16 threads. In standard mode, the chip operates at 2.1 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 2.9 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 20 MB. The TDP level for this model is set within 95 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 14.05.2012 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Sandy Bridge-EN |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR0LJ |
Architecture
| Socket | 1356 |
| Microarchitecture | Sandy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.27 million |
| Die Size | 294.00 mm² |
| Package Type | Other |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.9 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 95 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 11 288 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 232 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 153.25 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.