Xeon E5-2420
Xeon E5-2420 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-2420
1356
•
Sandy Bridge-EN
•
14.05.2012
•
6 cores /
12 threads
•
1.90 GHz
•
95W
🏆 Top #1343
Performance
Synthetic Score
10,200
PassMark
3,065
Efficiency
107.37
Meet Xeon E5-2420 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The processor is based on advanced 32 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The computational arsenal of this model includes 6 cores, capable of executing 12 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 1.9 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 2.4 GHz. Thanks to 15 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. Nominal power consumption (TDP) is 95 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 14.05.2012 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Sandy Bridge-EN |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR0LN |
Architecture
| Socket | 1356 |
| Microarchitecture | Sandy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.27 million |
| Die Size | 294.00 mm² |
| Package Type | Other |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.4 GHz |
| Multiplier | 19.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 15 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 95 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 065 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 108 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 107.37 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.