Xeon E5-1620 v4
Xeon E5-1620 v4 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-1620 v4
2011-3
•
Broadwell-EP
•
20.06.2016
•
4 cores /
8 threads
•
3.50 GHz
•
140W
🏆 Top #1571
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
7,191
PassMark
7,337
Efficiency
51.36
Xeon E5-1620 v4 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The CPU received 4 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 8 data threads. The base clock speed is 3.5 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.8 GHz. Thanks to 10 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 140 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 20.06.2016 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Broadwell-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR2P6 |
Architecture
| Socket | 2011-3 |
| Microarchitecture | Broadwell |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 3.40 million |
| Die Size | 246.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 76.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 10 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x40 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 140 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 7 337 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 229 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 51.36 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.