Xeon E5-1607 v2
Xeon E5-1607 v2 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-1607 v2
2011
•
Ivy Bridge-E
•
10.09.2013
•
4 cores /
4 threads
•
3.00 GHz
•
130W
🏆 Top #1883
Performance
Synthetic Score
5,001
PassMark
4,144
Efficiency
38.47
Xeon E5-1607 v2 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The chip is manufactured using a 22 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The CPU received 4 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 4 data threads. By default, the cores function at 3 GHz. The L3 smart cache size is 10 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 130 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 10.09.2013 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Ivy Bridge-E |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR1B3 |
Architecture
| Socket | 2011 |
| Microarchitecture | Ivy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.86 million |
| Die Size | 257.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3 GHz |
| Multiplier | 30.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 10 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 130 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 4 144 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 615 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 38.47 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.