Xeon E3-1558L v5
Xeon E3-1558L v5 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E3-1558L v5
BGA 1440
•
Skylake-H
•
31.05.2016
•
4 cores /
8 threads
•
1.90 GHz
•
45W
🏆 Top #1742
Performance
Synthetic Score
5,991
Efficiency
133.13
The Xeon E3-1558L v5 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. It features 4 cores and 8 threads, making it an excellent choice for modern tasks. The base clock speed is 1.9 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3.3 GHz when the system demands it. The L3 smart cache size is 8 MB, which positively affects the overall system responsiveness. Nominal power consumption (TDP) is 45 W, so adequate cooling should be considered. While Xeon E3-1558L v5 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 31.05.2016 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E3 |
| Codename | Skylake-H |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR2TU |
Architecture
| Socket | BGA 1440 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.30 million |
| Die Size | 171.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Multiplier | 19.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 34.10 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Iris Pro Graphics P555 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 991 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 871 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 133.13 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.