Xeon E3-1290
Xeon E3-1290 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E3-1290
1155
•
Sandy Bridge
•
29.05.2011
•
4 cores /
8 threads
•
3.60 GHz
•
95W
🏆 Top #1939
Performance
Synthetic Score
4,547
PassMark
5,429
Efficiency
47.86
The Xeon E3-1290 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. Thanks to the use of the 32 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. It features 4 cores and 8 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 3.6 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 8 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 95 W. While Xeon E3-1290 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 29.05.2011 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E3 |
| Codename | Sandy Bridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR055 |
Architecture
| Socket | 1155 |
| Microarchitecture | Sandy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.16 million |
| Die Size | 216.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 36.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 95 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 429 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 834 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 47.86 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.