Xeon E3-1280 v5
Xeon E3-1280 v5 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E3-1280 v5
1151
•
Skylake-DT
•
19.10.2015
•
4 cores /
8 threads
•
3.70 GHz
•
80W
🏆 Top #1664
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
6,535
PassMark
8,254
Efficiency
81.69
Meet Xeon E3-1280 v5 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 4 cores and 8 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 3.7 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4 GHz. For fast data exchange, 8 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 80 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 19.10.2015 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E3 |
| Codename | Skylake-DT |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR2LC |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.75 million |
| Die Size | 122.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 37.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 80 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 8 254 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 278 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 81.69 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.