Xeon E3-1265L v3
Xeon E3-1265L v3 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E3-1265L v3
1150
•
Haswell-WS
•
02.06.2013
•
4 cores /
8 threads
•
2.50 GHz
•
45W
🏆 Top #1954
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
4,476
PassMark
6,187
Efficiency
99.47
The Xeon E3-1265L v3 processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The processor is based on advanced 22 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The die configuration includes 4 computing cores with support for 8 threads. Starting operating frequencies begin at 2.5 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.7 GHz. For fast data exchange, 8 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 45 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 02.06.2013 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E3 |
| Codename | Haswell-WS |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR15A |
Architecture
| Socket | 1150 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 160.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Multiplier | 25.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD (Haswell) |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 6 187 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 055 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 99.47 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.