Xeon E3-1245 v5
Xeon E3-1245 v5 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E3-1245 v5
1151
•
Skylake-DT
•
19.10.2015
•
4 cores /
8 threads
•
3.50 GHz
•
80W
🏆 Top #1687
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
6,371
PassMark
8,032
Efficiency
79.64
The Xeon E3-1245 v5 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. It features 4 cores and 8 threads, making it an excellent choice for modern tasks. By default, the cores function at 3.5 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.9 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 8 MB. The TDP level for this model is set within 80 W. While Xeon E3-1245 v5 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 19.10.2015 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E3 |
| Codename | Skylake-DT |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR2LL |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.75 million |
| Die Size | 122.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 34.10 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | HD Graphics P530 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 80 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 8 032 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 229 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 79.64 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.