Xeon E3-1240L v5
Xeon E3-1240L v5 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E3-1240L v5
1151
•
Skylake-DT
•
19.10.2015
•
4 cores /
8 threads
•
2.10 GHz
•
25W
🏆 Top #2146
Performance
Synthetic Score
3,480
PassMark
6,547
Efficiency
139.20
The Xeon E3-1240L v5 processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 4 cores and 8 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 2.1 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.2 GHz. The L3 smart cache size is 8 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 25 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 19.10.2015 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E3 |
| Codename | Skylake-DT |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR2LN |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.75 million |
| Die Size | 122.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.2 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 34.10 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 25 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 6 547 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 907 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 139.20 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.