Xeon E3-1240 v2
Xeon E3-1240 v2 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E3-1240 v2
1155
•
Ivy Bridge
•
14.05.2012
•
4 cores /
8 threads
•
3.40 GHz
•
69W
🏆 Top #1874
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
5,077
PassMark
6,387
Efficiency
73.58
Xeon E3-1240 v2 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The chip is manufactured using a 22 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 8 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 3.4 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.8 GHz. The L3 smart cache size is 8 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 69 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 14.05.2012 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E3 |
| Codename | Ivy Bridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR0P5 |
Architecture
| Socket | 1155 |
| Microarchitecture | Ivy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 160.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 34.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 69 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 6 387 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 039 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 73.58 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.