Xeon E3-1231 v3
Xeon E3-1231 v3 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E3-1231 v3
1150
•
Haswell-WS
•
11.05.2014
•
4 cores /
8 threads
•
3.40 GHz
•
80W
🏆 Top #1799
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
5,623
PassMark
7,033
Efficiency
70.29
The Xeon E3-1231 v3 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. Thanks to the use of the 22 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 4 cores and 8 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 3.4 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.8 GHz. For fast data exchange, 8 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 80 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 11.05.2014 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E3 |
| Codename | Haswell-WS |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR1R5 |
Architecture
| Socket | 1150 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 160.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 34.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 80 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 7 033 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 145 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 70.29 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.