Xeon E3-1230 v5
Xeon E3-1230 v5 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E3-1230 v5
1151
•
Skylake-DT
•
19.10.2015
•
4 cores /
8 threads
•
3.40 GHz
•
80W
🏆 Top #1709
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
6,208
PassMark
7,924
Efficiency
77.60
Intel released the Xeon E3-1230 v5 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The processor is based on advanced 14 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 8 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 3.4 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.8 GHz. Thanks to 8 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 80 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 19.10.2015 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E3 |
| Codename | Skylake-DT |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR2LE |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.75 million |
| Die Size | 122.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 34.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 34.10 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 80 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 7 924 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 187 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 77.60 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.