Xeon E3-1226 v3
Xeon E3-1226 v3 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E3-1226 v3
1150
•
Haswell-WS
•
11.05.2014
•
4 cores /
4 threads
•
3.30 GHz
•
84W
🏆 Top #1822
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
5,475
PassMark
5,539
Efficiency
65.18
The Xeon E3-1226 v3 processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The die is produced using 22 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. It features 4 cores and 4 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 3.3 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.7 GHz. Thanks to 8 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 84 W. While Xeon E3-1226 v3 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 11.05.2014 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E3 |
| Codename | Haswell-WS |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR1R0 |
Architecture
| Socket | 1150 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 160.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Multiplier | 33.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD P4600 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 84 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 539 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 103 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 65.18 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.