Xeon E3-1225 v5
Xeon E3-1225 v5 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E3-1225 v5
1151
•
Skylake-DT
•
19.10.2015
•
4 cores /
4 threads
•
3.30 GHz
•
80W
🏆 Top #1734
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
6,045
PassMark
5,957
Efficiency
75.56
The Xeon E3-1225 v5 processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The processor is based on advanced 14 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. Multitasking is implemented through 4 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 3.3 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.7 GHz. The L3 smart cache size is 8 MB, which positively affects the overall system responsiveness. Nominal power consumption (TDP) is 80 W, so adequate cooling should be considered. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 19.10.2015 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E3 |
| Codename | Skylake-DT |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR2LJ |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.75 million |
| Die Size | 122.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Multiplier | 33.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 34.10 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | HD Graphics P530 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 80 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 957 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 110 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 75.56 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.