Xeon E-2414
Xeon E-2414 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E-2414
1700
•
Raptor Lake-S
•
14.12.2023
•
4 cores /
4 threads
•
2.60 GHz
•
55W
🏆 Top #1120
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
13,584
PassMark
11,946
Efficiency
246.98
Xeon E-2414 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The die is produced using 10 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The die configuration includes 4 computing cores with support for 4 threads. The base clock speed is 2.6 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 4.5 GHz when the system demands it. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 12 MB. Nominal power consumption (TDP) is 55 W, so adequate cooling should be considered. However, under maximum load, consumption can increase up to 77 W. Regarding gaming performance, Xeon E-2414 is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 14.12.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon E |
| Codename | Raptor Lake-S |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMXD |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 163.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Multiplier | 26.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 76.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x16 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
| Bundled Cooler | Intel DVA-B |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 55 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 77 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 11 946 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 564 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 246.98 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.