Xeon E-2288G
Xeon E-2288G — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E-2288G
1151
•
Coffee Lake-S WS
•
29.05.2019
•
8 cores /
16 threads
•
3.70 GHz
•
95W
🏆 Top #977
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
16,872
PassMark
17,430
Efficiency
177.60
Xeon E-2288G is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 8 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 16 data threads. Starting operating frequencies begin at 3.7 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 5 GHz when the system demands it. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 16 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 95 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 29.05.2019 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E |
| Codename | Coffee Lake-S WS |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRFB3 |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 180.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Multiplier | 37.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | HD Graphics P630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 95 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 17 430 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 889 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 177.60 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.