Xeon E-2286G
Xeon E-2286G — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E-2286G
1151
•
Coffee Lake-S WS
•
29.05.2019
•
6 cores /
12 threads
•
4.00 GHz
•
95W
🏆 Top #1086
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
14,191
PassMark
14,059
Efficiency
149.38
The Xeon E-2286G model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 6 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 12 data threads. By default, the cores function at 4 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.9 GHz. Thanks to 12 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. Nominal power consumption (TDP) is 95 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, Xeon E-2286G is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 29.05.2019 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E |
| Codename | Coffee Lake-S WS |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRF7C |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 154.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.9 GHz |
| Multiplier | 40.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | HD Graphics P630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 95 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 14 059 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 830 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 149.38 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.