Xeon E-2278GE
Xeon E-2278GE — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E-2278GE
1151
•
Coffee Lake-S WS
•
11.06.2019
•
8 cores /
16 threads
•
3.30 GHz
•
80W
🏆 Top #1056
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
14,934
PassMark
15,956
Efficiency
186.68
The Xeon E-2278GE processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The processor is based on advanced 14 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. Multitasking is implemented through 8 cores and 16 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 3.3 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4.7 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 16 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 80 W in standard operating mode. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 11.06.2019 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E |
| Codename | Coffee Lake-S WS |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRGDY |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 180.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Multiplier | 34.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics P630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 80 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 15 956 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 610 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 186.68 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.