Xeon E-2276M
Xeon E-2276M — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E-2276M
BGA 1440
•
Coffee Lake-H
•
29.05.2019
•
6 cores /
12 threads
•
2.80 GHz
•
45W
🏆 Top #1289
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
11,009
PassMark
11,666
Efficiency
244.64
Xeon E-2276M is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 6 computing cores with support for 12 threads. Starting operating frequencies begin at 2.8 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.7 GHz. Thanks to 12 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 45 W in standard operating mode. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 29.05.2019 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E |
| Codename | Coffee Lake-H |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRFCK |
Architecture
| Socket | BGA 1440 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 154.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Multiplier | 28.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics P630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
| Configurable TDP (cTDP) |
Performance
| Multi-Core Performance | 11 666 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 570 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 244.64 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.