Xeon E-2176M
Xeon E-2176M — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E-2176M
BGA 1440
•
Coffee Lake-H
•
04.04.2018
•
6 cores /
12 threads
•
2.70 GHz
•
45W
🏆 Top #1297
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
10,921
PassMark
10,810
Efficiency
242.69
Intel released the Xeon E-2176M processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 6 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 12 data threads. In standard mode, the chip operates at 2.7 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 4.4 GHz when the system demands it. The L3 smart cache size is 12 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 45 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 04.04.2018 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E |
| Codename | Coffee Lake-H |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR3YX |
Architecture
| Socket | BGA 1440 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 154.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Multiplier | 27.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics P630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
| Configurable TDP (cTDP) |
Performance
| Multi-Core Performance | 10 810 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 435 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 242.69 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.