Xeon E-2136
Xeon E-2136 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E-2136
1151
•
Coffee Lake-S WS
•
12.07.2018
•
6 cores /
12 threads
•
3.30 GHz
•
80W
🏆 Top #1209
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
12,272
PassMark
13,150
Efficiency
153.40
The Xeon E-2136 processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 6 computing cores with support for 12 threads. The base clock speed is 3.3 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4.5 GHz. For fast data exchange, 12 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 80 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 12.07.2018 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E |
| Codename | Coffee Lake-S WS |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR3WW |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 154.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Multiplier | 33.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics P630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 80 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 13 150 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 627 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 153.40 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.