Xeon E-2126G
Xeon E-2126G — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E-2126G
1151
•
Coffee Lake-S WS
•
12.07.2018
•
6 cores /
6 threads
•
3.30 GHz
•
80W
🏆 Top #1208
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
12,272
PassMark
10,455
Efficiency
153.40
The Xeon E-2126G model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. It features 6 cores and 6 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 3.3 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4.5 GHz. For fast data exchange, 12 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 80 W. Regarding gaming performance, Xeon E-2126G is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 12.07.2018 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E |
| Codename | Coffee Lake-S WS |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR3WU |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 154.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Multiplier | 33.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | HD Graphics P630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 80 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 10 455 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 626 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 153.40 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.