Xeon E-2124
Xeon E-2124 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E-2124
1151
•
Coffee Lake-S WS
•
12.07.2018
•
4 cores /
4 threads
•
3.30 GHz
•
71W
🏆 Top #1647
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
6,684
PassMark
6,782
Efficiency
94.14
Meet Xeon E-2124 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 4 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 3.3 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.3 GHz. Thanks to 8 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 71 W in standard operating mode. While Xeon E-2124 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 12.07.2018 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E |
| Codename | Coffee Lake-S WS |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR3WQ |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 126.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Multiplier | 33.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics P630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 71 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 6 782 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 470 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 94.14 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.