Xeon E-2104G
Xeon E-2104G — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E-2104G
1151
•
Coffee Lake-S WS
•
12.07.2018
•
4 cores /
4 threads
•
3.20 GHz
•
65W
🏆 Top #1904
Performance
Synthetic Score
4,823
PassMark
5,858
Efficiency
74.20
Intel released the Xeon E-2104G processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 4 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 4 data threads. The base clock speed is 3.2 GHz. For fast data exchange, 8 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 65 W. While Xeon E-2104G is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 12.07.2018 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E |
| Codename | Coffee Lake-S WS |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR3WV |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 126.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.2 GHz |
| Multiplier | 32.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics P630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 858 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 941 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 74.20 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.