Xeon D-2799
Xeon D-2799 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon D-2799
BGA 2579
•
Ice Lake-D
•
24.02.2022
•
20 cores /
40 threads
•
2.40 GHz
•
129W
🏆 Top #594
Performance
Synthetic Score
28,891
PassMark
33,792
Efficiency
223.96
Meet Xeon D-2799 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 20 computing cores with support for 40 threads. By default, the cores function at 2.4 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.4 GHz. For fast data exchange, 30 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 129 W, so adequate cooling should be considered. While Xeon D-2799 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 24.02.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon D |
| Codename | Ice Lake-D |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRLCT SRM2C |
Architecture
| Socket | BGA 2579 |
| Microarchitecture | Sunny Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 20 |
| Total Threads | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 102.40 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1600 KB |
| L2 Cache | 25 MB |
| L3 Cache | 30 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x32 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 129 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 33 792 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 404 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 223.96 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.