Xeon D-2752TER
Xeon D-2752TER — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon D-2752TER
BGA 2579
•
Ice Lake-D
•
24.02.2022
•
12 cores /
24 threads
•
1.80 GHz
•
77W
🏆 Top #971
Performance
Synthetic Score
16,973
PassMark
19,074
Efficiency
220.43
The Xeon D-2752TER model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 12 cores, capable of executing 24 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 1.8 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 2.8 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 20 MB. The TDP level for this model is set within 77 W. While Xeon D-2752TER is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 24.02.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon D |
| Codename | Ice Lake-D |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRLCN SRM27 |
Architecture
| Socket | BGA 2579 |
| Microarchitecture | Sunny Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.8 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.1 GHz |
| Multiplier | 18.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 85.30 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 960 KB |
| L2 Cache | 15 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x32 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 77 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 19 074 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 988 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 220.43 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.