Xeon D-1715TER
Xeon D-1715TER — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon D-1715TER
BGA 2227
•
Ice Lake-D
•
24.02.2022
•
4 cores /
8 threads
•
2.40 GHz
•
50W
🏆 Top #1419
Performance
Synthetic Score
9,207
PassMark
9,104
Efficiency
184.14
The Xeon D-1715TER model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. It features 4 cores and 8 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 2.4 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.5 GHz. The L3 smart cache size is 10 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 50 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 24.02.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon D |
| Codename | Ice Lake-D |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRLBX |
Architecture
| Socket | BGA 2227 |
| Microarchitecture | Sunny Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.9 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 3 |
| Memory Bandwidth | 64.00 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 5 MB |
| L3 Cache | 10 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 50 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 9 104 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 269 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 184.14 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.