Xeon D-1581
Xeon D-1581 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon D-1581
BGA 1667
•
Broadwell
•
24.02.2016
•
16 cores /
32 threads
•
1.80 GHz
•
65W
🏆 Top #1083
Performance
Synthetic Score
14,223
PassMark
13,173
Efficiency
218.82
Xeon D-1581 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The die configuration includes 16 computing cores with support for 32 threads. In standard mode, the chip operates at 1.8 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 2.4 GHz. For fast data exchange, 24 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 65 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 24.02.2016 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon D |
| Codename | Broadwell |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR2LZ |
Architecture
| Socket | BGA 1667 |
| Microarchitecture | Broadwell |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 3.20 million |
| Die Size | 246.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.4 GHz |
| Multiplier | 18.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 24 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x24 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 13 173 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 488 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 218.82 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.