Xeon 7140M
Xeon 7140M — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon 7140M
604
•
Tulsa
•
27.08.2006
•
2 cores /
4 threads
•
3.40 GHz
•
150W
🏆 Top #2932
Performance
Synthetic Score
1,182
Efficiency
7.88
Meet Xeon 7140M — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 65 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 2 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 3.4 GHz. For fast data exchange, 16 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 150 W, so adequate cooling should be considered. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 27.08.2006 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Classic |
| Series | Xeon |
| Codename | Tulsa |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SL9HA |
Architecture
| Socket | 604 |
| Microarchitecture | NetBurst |
| Process Node (CPU Node) | 65 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.33 million |
| Die Size | 435.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 69 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.4 GHz |
| Multiplier | 17.00 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 150 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 182 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 738 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 7.88 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.