Xeon 6788P
Xeon 6788P — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon 6788P
4710
•
Granite Rapids
•
24.02.2025
•
86 cores /
172 threads
•
2.00 GHz
•
350W
🏆 Top #35
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
148,896
Efficiency
425.42
Intel released the Xeon 6788P processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The processor is based on advanced 5 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The computational arsenal of this model includes 86 cores, capable of executing 172 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 2 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.8 GHz. The L3 smart cache size is 336 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 350 W. Regarding gaming performance, Xeon 6788P is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 24.02.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon 6 |
| Codename | Granite Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRV5N |
Architecture
| Socket | 4710 |
| Microarchitecture | Redwood Cove |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1196.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 97 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 86 |
| Total Threads | 172 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3.2 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 409.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 9632 KB |
| L2 Cache | 172 MB |
| L3 Cache | 336 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x88 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 350 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 148 896 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 164 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 425.42 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.