Xeon 6776P
Xeon 6776P — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon 6776P
4710
•
Granite Rapids
•
22.05.2025
•
64 cores /
128 threads
•
2.30 GHz
•
350W
🏆 Top #32
Performance
Synthetic Score
157,218
PassMark
93,165
Efficiency
449.19
Intel released the Xeon 6776P processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 5 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 64 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 128 data threads. Starting operating frequencies begin at 2.3 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.9 GHz. The L3 smart cache size is 336 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 350 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 22.05.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon 6 |
| Codename | Granite Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRWPD |
Architecture
| Socket | 4710 |
| Microarchitecture | Redwood Cove |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1196.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 64 |
| Total Threads | 128 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Multiplier | 23.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 409.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 7168 KB |
| L2 Cache | 128 MB |
| L3 Cache | 336 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x88 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 350 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 93 165 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 944 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 449.19 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.