Xeon 6760P
Xeon 6760P — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon 6760P
4710
•
Granite Rapids
•
24.02.2025
•
64 cores /
128 threads
•
2.20 GHz
•
330W
🏆 Top #34
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
149,883
PassMark
153,187
Efficiency
454.19
Meet Xeon 6760P — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 5 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The computational arsenal of this model includes 64 cores, capable of executing 128 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 2.2 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.8 GHz. Thanks to 320 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. Nominal power consumption (TDP) is 330 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, Xeon 6760P is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 24.02.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon 6 |
| Codename | Granite Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRV5G |
Architecture
| Socket | 4710 |
| Microarchitecture | Redwood Cove |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1196.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 96 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 64 |
| Total Threads | 128 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Multiplier | 22.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 409.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 7168 KB |
| L2 Cache | 128 MB |
| L3 Cache | 320 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x88 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 330 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 153 187 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 214 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 454.19 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.