Xeon 6756P-B
Xeon 6756P-B — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon 6756P-B
BGA 5026
•
Granite Rapids
•
01.12.2025
•
64 cores /
128 threads
•
2.20 GHz
•
325W
🏆 Top #43
Performance
Synthetic Score
140,341
Efficiency
431.82
The Xeon 6756P-B processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The hardware foundation of the die is based on 5 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. It features 64 cores and 128 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 2.2 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.5 GHz. Thanks to 256 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 325 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, Xeon 6756P-B is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 01.12.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon 6 |
| Codename | Granite Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | BGA 5026 |
| Microarchitecture | Redwood Cove |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1196.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 64 |
| Total Threads | 128 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Multiplier | 22.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 409.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 7168 KB |
| L2 Cache | 128 MB |
| L3 Cache | 256 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x32 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 325 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 140 341 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 741 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 431.82 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.