Xeon 6748P
Xeon 6748P — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon 6748P
4710
•
Granite Rapids
•
24.02.2025
•
48 cores /
96 threads
•
2.50 GHz
•
300W
🏆 Top #56
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
132,777
Efficiency
442.59
Meet Xeon 6748P — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 5 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The computational arsenal of this model includes 48 cores, capable of executing 96 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 2.5 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.1 GHz. For fast data exchange, 192 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 300 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 24.02.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon 6 |
| Codename | Granite Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRVNT |
Architecture
| Socket | 4710 |
| Microarchitecture | Redwood Cove |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1196.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 102 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 48 |
| Total Threads | 96 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 25.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 409.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 5376 KB |
| L2 Cache | 96 MB |
| L3 Cache | 192 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x88 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 300 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 132 777 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 457 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 442.59 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.