Xeon 6746E
Xeon 6746E — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon 6746E
4710
•
Sierra Forest
•
03.06.2024
•
112 cores /
112 threads
•
2.00 GHz
•
250W
🏆 Top #156
Performance
Synthetic Score
93,943
Efficiency
375.77
The Xeon 6746E processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The die is produced using 5 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 112 cores and 112 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 2 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 2.7 GHz. The L3 smart cache size is 96 MB, which positively affects the overall system responsiveness. Nominal power consumption (TDP) is 250 W, so adequate cooling should be considered. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 03.06.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Atom |
| Series | Xeon 6 |
| Codename | Sierra Forest |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRPFZ |
Architecture
| Socket | 4710 |
| Microarchitecture | Sierra Glen |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 578.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 102 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 112 |
| Total Threads | 112 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.7 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 358.40 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 10752 KB |
| L2 Cache | 224 MB |
| L3 Cache | 96 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x88 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 250 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 93 943 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 048 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 375.77 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.