Xeon 6745P
Xeon 6745P — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon 6745P
4710
•
Granite Rapids
•
24.02.2025
•
32 cores /
64 threads
•
3.10 GHz
•
300W
🏆 Top #59
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
130,504
PassMark
84,210
Efficiency
435.01
The Xeon 6745P processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The chip is manufactured using a 5 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. It features 32 cores and 64 threads, making it an excellent choice for modern tasks. By default, the cores function at 3.1 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.3 GHz. For fast data exchange, 336 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 300 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 24.02.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon 6 |
| Codename | Granite Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRWPA Q7L9 |
Architecture
| Socket | 4710 |
| Microarchitecture | Redwood Cove |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 1196.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 97 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 32 |
| Total Threads | 64 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| Multiplier | 31.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 409.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 3584 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
| L3 Cache | 336 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x88 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 300 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 84 210 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 450 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 435.01 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.