Xeon 6738P
Xeon 6738P — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon 6738P
4710
•
Granite Rapids
•
24.02.2025
•
32 cores /
64 threads
•
2.90 GHz
•
270W
🏆 Top #67
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
127,469
Efficiency
472.11
Meet Xeon 6738P — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 5 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 32 cores, capable of executing 64 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 2.9 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.2 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 144 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 270 W in standard operating mode. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 24.02.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon 6 |
| Codename | Granite Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRVNU |
Architecture
| Socket | 4710 |
| Microarchitecture | Redwood Cove |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 598.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 102 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 32 |
| Total Threads | 64 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| Multiplier | 29.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 409.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 3584 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
| L3 Cache | 144 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x88 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 270 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 127 469 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 979 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 472.11 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.