Xeon 6728P
Xeon 6728P — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon 6728P
4710
•
Granite Rapids
•
24.02.2025
•
24 cores /
48 threads
•
2.70 GHz
•
210W
🏆 Top #146
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
96,180
Efficiency
458.00
The Xeon 6728P model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The hardware foundation of the die is based on 5 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. It features 24 cores and 48 threads, making it an excellent choice for modern tasks. The base clock speed is 2.7 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.1 GHz. For fast data exchange, 144 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 210 W in standard operating mode. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 24.02.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon 6 |
| Codename | Granite Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRVP3 |
Architecture
| Socket | 4710 |
| Microarchitecture | Redwood Cove |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 598.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 97 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 48 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| Multiplier | 27.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 409.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2688 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
| L3 Cache | 144 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x88 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 210 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 96 180 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 800 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 458.00 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.