Xeon 6714P
Xeon 6714P — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon 6714P
4710
•
Granite Rapids
•
24.02.2025
•
8 cores /
16 threads
•
4.00 GHz
•
165W
🏆 Top #338
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
53,671
Efficiency
325.28
The Xeon 6714P model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The hardware foundation of the die is based on 5 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 8 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 16 data threads. By default, the cores function at 4 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4.3 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 48 MB. The TDP level for this model is set within 165 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 24.02.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon 6 |
| Codename | Granite Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRVUC |
Architecture
| Socket | 4710 |
| Microarchitecture | Redwood Cove |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 482.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 102 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Multiplier | 40.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 409.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 48 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x88 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 165 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 53 671 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 800 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 325.28 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.