Xeon 6706P-B
Xeon 6706P-B — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon 6706P-B
BGA 4368
•
Granite Rapids
•
24.02.2025
•
40 cores /
80 threads
•
2.50 GHz
•
235W
🏆 Top #92
Performance
Synthetic Score
115,892
Efficiency
493.16
The Xeon 6706P-B processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The chip is manufactured using a 5 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 40 computing cores with support for 80 threads. By default, the cores function at 2.5 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.5 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 160 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 235 W in standard operating mode. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 24.02.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon 6 |
| Codename | Granite Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRWGD |
Architecture
| Socket | BGA 4368 |
| Microarchitecture | Redwood Cove |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 598.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 40 |
| Total Threads | 80 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.9 GHz |
| Multiplier | 25.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 4480 KB |
| L2 Cache | 80 MB |
| L3 Cache | 160 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x32 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 235 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 115 892 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 621 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 493.16 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.