Xeon 6533P-B
Xeon 6533P-B — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon 6533P-B
BGA 4368
•
Granite Rapids
•
24.02.2025
•
32 cores /
64 threads
•
2.20 GHz
•
205W
🏆 Top #97
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
114,570
Efficiency
558.88
The Xeon 6533P-B processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The hardware foundation of the die is based on 5 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 32 cores and 64 computing threads, which is sufficient for comfortable work. By default, the cores function at 2.2 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.9 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 128 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 205 W. The gaming performance of Xeon 6533P-B is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 24.02.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon 6 |
| Codename | Granite Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRWGA |
Architecture
| Socket | BGA 4368 |
| Microarchitecture | Redwood Cove |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 598.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 32 |
| Total Threads | 64 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.6 GHz |
| Multiplier | 22.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 179.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 3584 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
| L3 Cache | 128 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x32 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 205 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 114 570 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 475 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 558.88 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.