Xeon 6507P
Xeon 6507P — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon 6507P
4710
•
Granite Rapids
•
24.02.2025
•
8 cores /
16 threads
•
3.50 GHz
•
150W
🏆 Top #408
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
45,556
PassMark
53,671
Efficiency
303.71
Xeon 6507P is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 5 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 8 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 16 data threads. Starting operating frequencies begin at 3.5 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.3 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 48 MB. The TDP level for this model is set within 150 W. Regarding gaming performance, Xeon 6507P is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 24.02.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon 6 |
| Codename | Granite Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRVU5 |
Architecture
| Socket | 4710 |
| Microarchitecture | Redwood Cove |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 482.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 103 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 409.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 48 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x88 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 150 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 53 671 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 476 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 303.71 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.