Xeon 6337P
Xeon 6337P — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon 6337P
1700
•
Raptor Lake-R
•
24.02.2025
•
6 cores /
12 threads
•
3.50 GHz
•
80W
🏆 Top #810
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
21,053
PassMark
20,917
Efficiency
263.16
Meet Xeon 6337P — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The chip is manufactured using a 10 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 6 computing cores with support for 12 threads. Starting operating frequencies begin at 3.5 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 5.3 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 18 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 80 W in standard operating mode. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 24.02.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon 6 |
| Codename | Raptor Lake-R |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRPLU |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 163.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.3 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 5 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 480 KB |
| L2 Cache | 7.5 MB |
| L3 Cache | 18 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x16 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 80 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 20 917 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 112 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 263.16 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.