Xeon 5063
Xeon 5063 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon 5063
771
•
Dempsey
•
23.05.2006
•
2 cores /
4 threads
•
3.20 GHz
•
95W
🏆 Top #2985
Performance
Synthetic Score
1,105
Efficiency
11.63
The Xeon 5063 processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The processor is based on advanced 65 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The CPU received 2 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 4 data threads. By default, the cores function at 3.2 GHz. The TDP level for this model is set within 95 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 23.05.2006 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Classic |
| Series | Xeon |
| Codename | Dempsey |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SL96B |
Architecture
| Socket | 771 |
| Microarchitecture | NetBurst |
| Process Node (CPU Node) | 65 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 376 million |
| Die Size | 162.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 67 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.2 GHz |
| Multiplier | 12.00 |
| Base Clock (BCLK) | 266 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 32 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 95 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 105 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 690 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 11.63 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.